Dziś chciałam pokazać Wam, bardzo proste ćwiczenie wspomagające naukę dzielenia wyrazów na sylaby. Są dzieci, którym przychodzi to łatwo, są takie, które mają z tym problem.I dla tych z drugiej grupy polecam naszą zabawę. Wpadłam na jej pomysł, gdy Dominik po raz kolejny dzielił wyraz na sylaby, tworząc dwie sylaby z jednej np. IN-DY-YK. Ponieważ jest to jego stała praktyka, nadszedł czas, żeby interweniować. Do pudełeczek włożyłam figurki zwierzątek, których nazwy dzielą się odpowiednio na jedną lub dwie sylaby. Na pudełeczku nakleiłam kartki z liczbą kółek oznaczających liczbę sylab. Dzięki temu, wyjmując figurkę z pudełka, Dominik wie ile powinno być sylab i nie robi błędów! Na razie korzystamy z pudełek osobno, potem będziemy mieszać zwierzątka i segregować do odpowiednich pudełek. Jeszcze później dodamy wyrazy trzysylabowe itd.
|
podziel na sylaby |
|
wyrazy jednosylabowe |
Mamy też drugą zabawę, w którą bawimy się jadąc samochodem. Chłopcy wybierają markę jakiegoś auta i dzielą ją na sylaby, sprawdzając, która nazwa ma więcej sylab. Takie zadanie świetnie zajmuje w czasie jazdy, równocześnie rozwijając analizę i syntezę sylabową wyrazów. Spróbujcie sami!
super! dzięki, że podzieliłaś się tym z nami
OdpowiedzUsuńcieszę się, że pomysł się przyda ;-)
Usuńzapraszam po nominacje do mnie ;)
OdpowiedzUsuńmy tez w samochodzie w sylabowanie:) zabawe zaczelismy z 4-letnim Starszym(teraz juz 6-letnim:)), a przysluchowal jej sie wtedy 2-letni Mlodszy. Dzis Mlodszy ma 4 lata i sylabizuje i literuje dlugie wyrazy, typu ''kameleon'', z czym starszy mial w jego wieku problem:) tak ''dziala'' starsze rodzenstwo:)
OdpowiedzUsuńczips77 - ja uwielbiam gry samochodowe! A rodzeństwo bardzo motywuje do rozwoju - nie tylko starsze ;-)
Usuńa ja dołożyłabym do tego OBOWIĄZKOWO:) naukę gry na instrumencie - na nas działa rewelacyjne. Nawet ja już umiem zagrać "kurki trzy"!!:) a postęp w czytaniu u dzieciaków - niesamowity!
OdpowiedzUsuńmyśleliśmy o jakimś instrumencie, ale raczej "za jakiś czas". Zachęciłaś mnie, żeby jeszcze raz to przemyśleć - skoro działa na rozwój językowy... ;-)
Usuń