czwartek, 27 lutego 2014

Montessori dla niemowląt: Imbucare box DIY z pudełka

Dla oswojonych z montessoriańskimi materiałami dla niemowląt Imbucare box (nie znalazłam polskiej nazwy - sklepy używają swoich własnych tłumaczeń) to nic nowego. Dla mnie było to wielkie odkrycie: sorter bez sortowania! Kupienie gotowego, drewnianego (choćby najpiękniejszego) nie wchodziło w grę - tyle pieniędzy dla jednego dziecka, tylko na chwilę? Uznałam, że nie warto. Ale warto zrobić! Wystarczyło pudełko, klocek, nożyk i rzep samoprzylepny. Zajęło mi to kilka minut  i już Klara mogła się bawić. I uwierzcie: bawiła się naprawdę długo i często!

Imbucare box - DIY z pudełka

Pudełko można otworzyć i wyjąć klocek ze środka. W mojej wersji zamyka się na rzep:

szczegóły techniczne :-)

I jeszcze jedno: imbucare box ma różne oblicza. Jeśli ktoś jest zainteresowany zgłębieniem tematu, niech sobie wygoogla: oczopląsu można dostać od różnorodności - zarówno gotowych jak i "hołmmejdowych" pudełek :-)

P.S. Muszę jednak przyznać,  że podoba mi się wersja z pudełkiem bez dna, które wystarczy podnieść żeby wyjąć klocek, jak np. TUTAJ. Może następnym razem :-)

DOPISEK:
Pytanie Gosi czy wrzucanie piłeczki pingpongowej do rolki po ręcznikach to to samo, uświadomiłam sobie, że nie napisałam najważniejszego: po co to pudełko? Celem jest dopasowywanie kształtu to otworu (tak jak w sorterach, tylko nie sortujemy). Zaczynamy od klocka o kształcie walca, potem można  dać o podstawie trójkąta, nasz byłby następny. To jest taki etap wcześniejszy niż sortowanie. Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację, spostrzeganie wzrokowe i... sama już nie wiem co jeszcze :-) 


11 komentarzy:

 1. I to jest piękne- mama zrobi, kasa zaoszczędzona, dziecko zadowolone się bawi, a mamie serce rośnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałam tego. A rura (rolka po ręcznikach kuchennych) i piłeczka- to ta sama idea chyba ?.. mój Staś namiętnie używa. Wasze pudełko fachowe :) i eleganckie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu, wydaje mi się, że to by było bardziej pod spostrzeganie stałości przedmiotu, tak jak nasze pudełko z dziurką, o którym pisałam kiedyś. Dzięki Tobie zrobiłam dopisek o celu Imbucare box: to jest dopasowanie klocka do otworu (a nie tylko wrzucenie). Dzięki!

   Usuń
  2. ok, już rozumiem :) dziękuję

   Usuń
 3. Zrobię na pewno! Dziękuję pomysł, uwielbiam pomoce domowej roboty :-)

  OdpowiedzUsuń