poniedziałek, 24 września 2012

Sy, sy, sy, czyli trochę zabawy gdy dziecko sepleni

Ćwiczenia logopedyczne są strasznie nudne. Gimnastyka artykulacyjna to ciężka praca a korygowanie wady wymowy może być trudną sprawą. Czasem trzeba wymyślić coś nowego, żeby dziecko nie straciło chęci do pracy. Dziś pokazuję nasze dwie ukochane zabawy logopedyczne, które stworzyłam dla Dominika. Są proste i szybkie w przygotowaniu, ale pozwalają na manipulowanie przedmiotami, co jest szczególnie ważne dla mojego synka, który poznaje świat swoimi łapkami.

Jaja węża.
Z pisaniem sylab na jajach węża spotkałam się w jakiejś książeczce, jednak dla Dominika, patrzenie na obrazki i nazywanie ich jest po prostu nudne. Trzeba było to jakoś urozmaicić. Zrobiliśmy papierowego węża na sznurku i jego jaja z zakrętek od mleka. A potem po prostu się bawiliśmy: nazywaliśmy wężowe dzieci, układaliśmy je w gnieździe, mama tuliła je do snu etc.

mama i jej jaja
Przy okazji wykorzystaliśmy te jaja do ćwiczeń słuchowych. Mama wołała jakieś dziecko a Dominik miał wybrać odpowiednie jajo i dać do mamy. Nie taka prosta sprawa...

Walizki Sabiny i Stefana
Druga zabawa to proste dopasowywanie ubrań dla dziewczynki i chłopca, którzy wybierają się na wakacje i pakują walizki (obrazki walizek naklejone na koperty). W założeniach mieliśmy losować obrazki na zmianę, ale Dominikowi tak się spodobała ta zabawa, że wszystko robił sam. Ja zadawałam niekończące się pytania: czyje to sandały? co to? gdzie to włożysz? Dominik musiał odpowiadać: to sandały Sabiny/ spodnie Stefana etc.
Sabina, Stefan, walizki i ubrania
Dużo jeszcze pracy przed nami, ale powoli Dominik zaczyna współpracować, mam więc nadzieję, że niebawem seplenienie międzyzębowe zostanie tylko wspomnieniem.

 

3 komentarze:

  1. O! My też "eski" ćwiczymy!:)Zabawy w sam raz dla nas.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy to samo na tapecie, bo Emil wyciąga podobno język mówiąc "s":-) Ćwiczymy wyrazy na "s", tak żeby miał język schowany. Przy okazji ćwiczymy też "sz", co mu już nieźle wychodzi:-)

    OdpowiedzUsuń