niedziela, 26 czerwca 2011

Dopasowywanie nakrętek

Ta zabawa pojawiła się w naszym domu, jakiś rok temu, ale od czasu do czasu powraca w nowej formie. Pomysł wzięłam ze strony Early Learning at home. Wystarczy uzbierać różne słoiczki, buteleczki, pojemniczki, które mają pokrywki. Rozdzielić do jednego koszyczka pojemniczki, do drugiego pokrywki i zabawa się zaczyna. Można po prostu szukać odpowiedniej zakrętki, można pokrywki losować z worka (co często robimy). W terapii dzieci z autyzmem ważne są zadania naprzemienne: losujemy zakrętki na zmianę. Kolejnym etapem może być szukanie zakrętek do określonego pojemnika, np. pokazujemy dziecku jeden słoiczek i mówimy: spróbuj znaleźć zakrętkę bez zaglądania do worka. Ilość pojemników do połączenia zależy od wieku dziecka i jego możliwości. Dla malucha można dać łatwiejsze pojemniki np. pudełko po kremie, które się zamyka a nie zakręca, pudełko po margarynie itp.
Lubię tę zabawę bo: jest tania i wszystko co potrzebne mamy już w domu; zmieniając co jakiś czas pojemniki, dodając nowe lub usuwając niektóre wciąż jest atrakcyjna; można stopniować poziom trudności odpowiednio dobierając pojemniki; doskonali spostrzeganie wzrokowe, koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność manualną. Miłej zabawy ;-)

Pojemniki z nakrętkami
3 komentarze:

  1. My też lubimy zabawy z nakrętkami:) Zazwyczaj bawimy się nimi nieco inaczej, o tak: http://grazkawatazka.blogspot.com/2011/05/wielkosci.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, uwielbiam takie zabawy. Proste a jak bardzo nas rozwijają.... :-)

    OdpowiedzUsuń